Our staff

Academy Administration

     Fr. Paul Robinson, Principal, Upper School Dean of Discipline, Religion Department Head, Upper School Teacher Advisor

     Fr. Kenneth Novak, Upper School Chaplain

     Fr. Dominic May, Lower School Vice Principal and Dean of Discipline

     Fr. Nicholas McManus, Lower School Chaplain

     Mrs. Julia Eddy, Language Arts Department Head, Lower School Teacher Advisor, BOCES Coordinator, SSPX Curriculum Consultant

     Mr. David Cichos, History Department Head, Drama Department Head

     Mrs. Citlalli Buchholz, Math Department Head

     Mr. Shane Beattie, Science Department Head, Physical Education Department Head (Boys)

     Mrs. Terri McDermott, Physical Education Department Head (Girls)

     Mrs. Angela Pfieffer, Music Department Head, Upper School Student Activities Coordinator

     Mrs. Nancy Gallegos, Lower School Student Activities Coordinator

     Mr. David Conder, Athletic Coordinator

     Miss Megan Eddy, IT Director, FACTS SIS Support

     Mrs. Tristan Zylla, Head Secretary

     Mrs. Joanne O'Neill, Assistant Secretary

Lower School Staff

     Mrs. Janel Ballard, Kindergarten

     Miss Rachel Banks, 1st Grade

     Miss Veronica VanderPutten, 2nd Grade

     Miss Danielle Joseph, 3rd Grade

     Mrs. Nancy Gallegos, 4th Grade; 3rd-5th Grade Music

     Miss Lindsey Foreman, 5th Grade

     Fr. Nicholas McManus, 5th Grade Religion

     Miss Bridget Eddy, 6th Grade; 4th-6th Physical Education (Girls)

     Fr. Dominic May6th Grade Religion

     Mrs. Amy Gilmor, 6th Grade Math

     Mr. John Cichos, 4th-6th Physical Education (Boys)

     Mrs. Catherine Eddy, K-2nd Grade Music, 4th-6th Physical Education Assistant (Girls)

     Miss Anna Cantelmi, K-4th Grade Teacher Assistant, 2nd Grade History

     Miss Megan Eddy, 5th-6th Grade Teacher Assistant

Upper School Staff

     Mr. Shane Beattie - Science (7th/8th; 9th-12th Boys)     

     Mrs. Citlalli Buchholz - Geometry (11th); Advanced Math (12th)

     Mr. David Cichos - Logic (11th/12th); Literature (9th/10th Boys); History (9th-12th)

     Mrs. Monique Cichos - Physical Education (7th-12th Girls)

     Mrs. Maria Conder - Music (6th-8th)

     Mrs. Megan Dowd - Grammar (8th)

     Mrs. Julia Eddy - Literature (7th/8th Boys; 9th/10th Girls)

     Miss Megan EddyTeacher Assistant (7th/8th)

     Mrs. Fiorella Houts Spanish I & II (11th/12th)

     Fr. Dominic May Religion (9th/10th)

     Mrs. Terri McDermott - Math (7th/8th); Literature (7th/8th Girls); Grammar (7th)

     Fr. Nicholas McManus - Latin II (10th)

     Fr. Kenneth Novak - Religion (7th/8th)

     Miss Juliana Pawlowski - Business Math (12th); History (7th/8th); Algebra I (9th); Algebra II/Geometry (10th)

     Miss Angela Pfeiffer - Latin I (9th); Choir (9th-12th)

     Fr. Paul Robinson - Religion (11th/12th)

     Miss Barbara Springer - Art (7th-12th)

     Mr. William Zinth Science (9th-12th Girls)